Tipy pro lepší spánek

Lehká večeře a vhodný nápoj

K večeři si připravte lehké jídlo. Neměli byste jít spát s kručícím žaludkem, ale také ne s přeplněným žaludkem. Bylo by vám těžko a tělo by muselo vynaložit spoustu energie pro trávení potravy. Vhodná večeře může například být rýže s kousky kuřecího masa a zeleninovou oblohou. Zvýšenou pozornost věnujte také nápojům. Šest hodin před spaním zcela vynechte alkohol a kofein. Můžete vyzkoušet ajurvédský nápoj na spaní „zlaté mléko“ nebo recept našich babiček teplé mléko s medem.

Tip: máte-li večer ještě hlad, dejte si banán a bylinkový čaj na dobré spaní

spánek

Místo na spaní

Zaměřte se na ložnici. Spí se vám dobře v posteli, máte kvalitní matraci a příjemné povlečení? Před spaním ložnici dobře vyvětrejte a udržujte ji chladnější.

Vypněte veškerou elektroniku

Alespoň 2 hodiny před spaním vypněte veškerou elektroniku. Telefon, televizi, tablet a tak dále. Má to dva jednoduché důvody. První je, že elektronika vyzařuje modré světlo, které brání usínání. A druhý důvod je ten, že čtení zpráv, sledování sociálních sítí nebo vyřizování pracovních e-mailů vás na spánek moc nepřipraví, spíše naopak.

Teplá koupel

Vymyslete si na večer relaxační rituál a ten dodržujte. Teplá vana s vonným olejem levandule vás příjemně zklidní a uvolní. Místo ostré žárovky si v koupelně zapalte jen svíčku.

relax

Všechny problémy sepište na papír

Nemůžete usnout, protože se vám hlavou honí všechny povinnosti, uzávěrka v práci a hádka s partnerem? Než ulehnete, vezměte si papír a tužku a vše co vás trápí sepište na papír. Uleví se vám. Pomyslně to totiž dostanete z hlavy (přenesete na papír).

Co ještě pomůže:

  • pravidelně cvičte a hýbejte se
  • vneste do spánkového režimu pravidelnost, usínejte a vstávejte ve stejnou hodinu a to i o víkendech
  • vyzkoušejte bylinky na dobrý spánek: meduňku lékařskou, kozlík lékařský, chmel otáčivý, třezalku tečkovanou a levandili lékařskou
  • před spaním nekuřte