Udělejte si pořádek ve vašem šití a textilní galanterii

Možná to znáte z vlastní zkušenosti: máte doma spoustu, řekněme takové dvě stovky nití různých barev, navinutých na papírových špulkách, a všechny se válí v jedné velké papírové krabici nebo plastové či plechové bedně.

Konec nepřehledným krabicím s nitěmi

Také máte poházené špulky nití v jedné krabici, a když v ní potřebujete najít například žlutou, musíte její obsah vysypat na stůl nebo na zem, načež se nitě rozkutálí všemi směry a zbytečně se zdržujete jejich hledáním a uklízením? Máme pro vás tip, jak přehledně zorganizovat veškeré nitě a mít v nich dokonalý přehled.

nitě ve špulkách

Budete k tomu potřebovat dřevěné latě, např. o průřezu 3 x 2 cm. Zároveň si opatříte jednu, případně několik plastových dóz s víkem, v ideálním případě s rovnými kolmými stěnami, jejichž výška bude přibližně 12 cm, a rozměry základny řekněme 40 x 25 cm (dle vašich skladovacích možností v úložném prostoru). Latě si nařežete tak, aby jejich délka vyplnila delší stranu dózy, a vyskládáte je na její dno vedle sebe, abyste jej celé zaplnili. Kupříkladu u dózy s vnitřním rozměrem 38 x 20 cm budete mít vedle sebe vyskládáno celkem 10 latí o délce 38 cm a průřezu 3 x 2 cm.

nitě na šití

Pak všechny latě vyjmete na pracovní stůl a do každé z nich vyvrtáte vrtačkou v rozestupu dvou centimetrů přesné otvory do hloubky cca 1,5 cm, a do otvorů zasunete nastříhaná plastová brčka. Průměr vrtáku musí korespondovat s průměrem brčka, a to tak, aby brčko bylo zasunuté v otvoru napevno (s mírným přesahem). Délka brček by měla zhruba odpovídat délce špulek jednotlivých nití. Výsledkem bude deset latí, v nichž bude nasázeno v brčkách celkem 200 špulek nití. Nitě můžete samozřejmě barevně roztřídit pro větší přehlednost, a pak už vždy stačí jen otevřít víko krabice a vyjmout přesně tu nit, kterou chcete. Odpadne chaos při hledání, kutálení nití po zemi i zbytečná ztráta času a energie.