Místo unikající vody pod omítkou lze dnes již snadno odhalit

Napadlo vás někdy zamyslet se nad tím, co je nejobtížnějšího na instalatérském řemesle? Možná, že s námi budete souhlasit, že je to zkrocení plynných a tekutých živlů. Není totiž snadné je mít pod kontrolou tak, aby nikam neunikaly. Kupříkladu takoví zedníci, když udělají někde drobnou chybu a zeď jim „ujede“ o půl centimetru vůči vodováze, v zásadě se nic nestane kde kdo si toho ani nevšimne, ale když udělá chybu instalatér, a ta chyba je v rozsahu setin milimetru, poznáte to poměrně brzy, a rozhodně to nebude příjemné.

uzávěr vody

I přesto, že instalatéři příliš nechybují a odvádí spolehlivý pracovní výkon, stává se, že únavou materiálu nebo stářím dojde k nějakému defektu v potrubí či armaturách, a začne odtud voda protékat. Stane-li se to například ve sklepě, kudy vedou trubky mimo omítku, poměrně snadno zjistíte místo úniku vody a přivolaný instalatér závadu odstraní během chvíle. Ale když vede voda ve zdi, je to mnohem větší patálie.

kleště sikovky

Před pár desítkami let, za socialismu, se detekce úniku vody pod omítkou prováděla velmi obtížně. Muselo se odhadovat, kudy vede potrubí, a obvykle bylo nutné omítku oklepat a dostat se blíže k vodovodním rozvodům. Unikající voda pod omítkou totiž velmi ráda prosakuje do všech stran, a jestliže máte i z pouhé drobné trhlinky mapu na celé zdi, jen stěží odhadnete, kde se ta trhlinka nachází.

Dnes se to však řeší mnohem sofistikovaněji. Instalatéři mají k dispozici dvě metody, velmi spolehlivé, které určí místo úniku vody s přesností na milimetr. První je technologie s využitím formovacího, velmi lehkého plynu, který pronikne ke všem i velmi drobným trhlinkám. A druhá metoda je akustická tyč Hykron.

Pro vás to pak znamená značnou výhodu, odstraníte pouze velmi malou plochu omítky, případně obkladů nebo dlažby, což usnadní váš čas, energii a náklady spojené s řešením havarijní situace.