Kdy jste naposledy kontrolovali vaši vzduchotechniku

Bydlíte v bytovém domě, kde je ve společné stoupačce vzduchotechnika? Pokud si na tuto otázku odpovíte kladně, mohli byste si sami položit ještě druhou, všetečnou otázku: Kdy jste nechali prověřit její stav, co se týče vnitřního povrchu, případně funkčnosti, prostřednictvím revize vzduchotechniky? Na vzduchotechniku např. v panelácích se totiž docela často zapomíná, anebo se ponechává stranou zájmu, protože není považována za něco urgentního, co by se v bytovém domě mělo řešit. Na pořadu dne bývají spíše zateplené fasády, stav střechy domu, výměny oken, elektroinstalace a bytového vybavení, což je samozřejmě v pořádku, ovšem vzduchotechniku byste také měli zařadit do svého programu. A víte proč?

vzduchotechnika na domě

Co vám hrozí u zanedbané vzduchotechniky

Stav vzduchotechniky nás netrápí zejména proto, že víme, že se jedná o soustavu plechového potrubí, která pouze odvádí výpary z kuchyně a z koupelny, a v zásadě se na ní nemá co poškodit. A pokud ano, nebude to tak zásadní záležitost, jako například nefunkční zásuvka v obýváku, která napájí váš televizor.

vzduchotechnika uvnitř objektu

Na tomto omylu však staví mnohá neštěstí, která se již v minulosti přihodila, a pokud nám nevěříte, zeptejte se některých hasičů, kteří zasahovali v hořících bytech, kde příčinou požáru byl nahromaděný prach uvnitř vzduchotechniky. Jde totiž o to, že prach spolu s mastnotou, která proudí dovnitř potrubí např. z kuchyňských digestořů, vytváří velmi nebezpečnou hořlavou směs. Pokud je prachu opravdu silná vrstva, může jít dokonce o třaskavinu, a takový výbuch vám rozhodně nepřejeme zažít. Exploze a požár mastného prachu již připravila spoustu lidí o střechu nad hlavou, nebo jim alespoň způsobila značnou finanční újmu. Nejhorší na tom je fakt, že se prach uvnitř potrubí kumuluje v průběhu měsíců a let velmi pomalu, a že je to svým způsobem časovaná puma, jejíž výbuch přichází neočekávaně.