Kdy je ten správný čas zažádat o hypotéku?

Se stále se zvyšující inflací a cen nemovitostí je dnes velmi náročné dosáhnout na vlastní nemovitost. Zvláště v některých krajských městech se za poslední rok jejich cena i zdvojnásobila. To znamená jediné, bydlení v centrech hlavních měst se stává pro střední třídu čím dál nedostupnější. Proto se mnohdy musí spokojit s okrajovými oblastmi, které nenabízí tak velkou občanskou vybavenost. I tak ale může být investice do vlastního bydlení velmi náročná a je proto ta správná chvíle začít uvažovat o hypotéce. Kdy se pro ní rozhodnout?

Nemovitost ke koupi

Hypoteční úvěr na bydlení není asi zapotřebí nijak dlouze představovat, je produktem většiny našich bank. Jedná se však o velký závazek, který je povětšinou naší součástí po většinu produktivního života. V současné době je možné splatnost hypotéky nastavit až na 30 let. Tomu samozřejmě odpovídá i výše splátek, která je v tomto případě co možná nejnižší a ovlivní rodinný rozpočet co možná nejmenší měrou.

Hypotéka sjednaná kolem 30 roku života

I když jsme každý rozdílný a na hypotéku pohlížíme z hlediska věku jinak, bankovní instituce v tomto ohledu mají jasno. Nejnižší věková hranice, kdy je možné zažádat o úvěr je v České republice plnoletost, tj. 18 let. Nejvyšší už pak zákonem nijak stanovená není, je ale možné orientovat se podle doporučení České národní banky. To říká, že veškeré pohledávky vůči dlužníkovi by měly být splaceny do 65 let věku dlužníka. Ovšem je potřeba říci, že mnoho poskytovatelů úvěrů se tímto doporučením neřídí a sami si tuto hranici upravují. Není tak výjimkou i podstatně vyšší věková hranice.

Podpis smlouvy

Hypotéka od nebankovní společnosti

Možná jste si již stihli všimnout, že tzv. americkou hypotéku má ve své stálé nabídce i řada nebankovních společností. Nebankovní americké hypotéky Hypotekybezregistru nabízí benevolentnější podmínky, než je tomu v bankovních institucích.